Tonik do twarzy vs. naturalne hydrolaty - wybierz najlepszy kosmetyk dla siebie!

2024-01-25
Tonik do twarzy vs. naturalne hydrolaty - wybierz najlepszy kosmetyk dla siebie!

Cukier - łagodny, nawilżający tonik do twarzy, szyi i dekoltu. A więc właśnie: co nam daje i dlaczego w codziennej pielęgnacji twarzy warto stosować tonik? Jaka jest różnica między tonikiem Cukier a naturalnymi hydrolatami, dostępnymi w ofercie Ministerstwa? W poniższym wpisie pokrótce porównamy te produkty i podpowiemy, który z nich wybrać, by tonizacja stała się wartościowym etapem dbania o skórę twarzy :)

Zapraszamy!

Trądzik, przesuszenie i inne podrażnienia

Jeśli są wśród Państwa osoby urodzone, tak jak my, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, samo słowo tonik może wywoływać u Państwa dreszczyk na plecach i kojarzyć się z popularnymi ówcześnie produktami na bazie alkoholu ;) Choć miały one za zadanie opanować młodzieńczy trądzik i wzmożone przetłuszczanie się skóry, w rzeczywistości raczej siały spustoszenie na twarzy, tylko przesuszając i podrażniając cerę. Całe szczęście to już nie te czasy! Jeśli niechęć do toników nie opuściła więc Państwa do dziś, najwyższy czas je dla Państwa odczarować :) Zacznijmy zatem od podstawowych informacji!

Na co pomaga tonik do twarzy?

Głównym zadaniem toniku do twarzy (zwanego czasem z języka angielskiego tonerem) jest przywrócenie prawidłowego, fizjologicznego poziomu pH skóry – innymi słowy jej tonizacja lub tonizowanie. Kiedy natomiast zachodzi potrzeba, by przywrócić skórze jej odpowiednie pH? Przede wszystkim wówczas, gdy w codziennej pielęgnacji cery stosujemy kosmetyki do oczyszczania o odczynie wyższym niż jej naturalne pH, oscylujące wokół 5,5 – np. tradycyjne zasadowe mydła w kostce.

Ponieważ jednak wysoki odsetek produktów do demakijażu i mycia twarzy posiada pH bliskie fizjologicznemu, tonik to kosmetyk często pomijany w codziennej pielęgnacji – tymczasem dobry toner wykazuje znacznie szersze działanie pielęgnacyjne i jego stosowanie może naprawdę korzystnie wzbogacić naszą rutynę!

Jak i kiedy należy stosować tonik do twarzy?

Jeśli chodzi o to, kiedy stosuje się tonik, używamy go po każdorazowym myciu i osuszeniu twarzy, a przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych oraz/lub makijażu.

Sama metoda aplikacji jest natomiast zależna od opakowania produktu:

  • jeśli toner posiada butelkę z atomizerem, wówczas możemy rozpylać go mgiełką bezpośrednio na twarz;
  • jeśli ma opakowanie opatrzone pompką lub jest w klasycznej, zakręcanej butelce, dozujemy go najpierw na dłonie bądź wacik, a następnie rozprowadzamy na skórze.

Oczywiście warto nie poprzestawać na twarzy i traktować tonikiem także szyję oraz dekolt – niech stanowią jej naturalne przedłużenie podczas każdego etapu pielęgnacji!

Czy toniku należy używać codziennie?

Jest to w dużej mierze zależne od tego, jakich produktów używamy do codziennego oczyszczania twarzy, oraz tego, czy tonik zapewnia skórze dodatkowe, cenne właściwości pielęgnacyjne. Możemy jednak uznać, że codzienne stosowanie toniku raczej nie zaszkodzi, a może wręcz poprawić kondycję cery :)

Jak dobrać tonik?

Tak jak w przypadku właściwie każdego kosmetyku, najlepszy tonik to taki, który jest dopasowany do potrzeb skóry i rodzaju cery. Nasze potrzeby mogą być jednak zmienne w czasie, dlatego przed zakupem zawsze warto sprawdzić aktualny stan cery i nie kierować się utartymi przyzwyczajeniami :)

Dlaczego warto stosować tonik Cukier Ministerstwa?

Cukier to nasz pierwszy nawilżający tonik z kwasem maltobionowym i glukonolaktonem z grupy kwasów PHA oraz kwasem mlekowym (AHA), niacynamidem, kwasem hialuronowym i kompleksem tytułowych cukrów. Ta starannie dobrana kompozycja składników aktywnych zapewnia skórze nie tylko optymalne pH, ale także solidną dawkę nawilżenia i regeneracji. I robi to naprawdę dobrze!

Wyniki badań aparaturowych mówią same za siebie:

  • stosowany dwa razy dziennie przez okres 4 tygodni, tonik Cukier podnosi poziom nawilżenia skóry o 9,7%,
  • zwiększa elastyczność i jędrność skóry o 7%,
  • wygładza skórę średnio o 8,5%.

Dodatkowo, regularne używanie toniku zmniejsza wydzielanie melaniny o 7,3% oraz redukuje widoczność porów – dużych o 27%, a małych o niemal 34%! Nasz tonik może więc doskonale uzupełnić codzienną pielęgnację cery trądzikowej, skłonnej do niedoskonałości czy przebarwień, a na zmniejszeniu widoczności porów skorzysta także cera tłusta :)

Nawilżający tonik z kwasami

Czujemy się zobligowani, aby nieco więcej wspomnieć Państwu o samych kwasach, które w naszym Cukrze zawarliśmy. Przede wszystkim absolutnie nie ma potrzeby się ich obawiać – zastosowane przez nas kwasy w łącznym stężeniu 3,5% są niezwykle łagodne. Nie działają drażniąco, nie powodują widocznego złuszczania się skóry ani nie wymagają codziennego stosowania wysokich filtrów przeciwsłonecznych (do czego jednak zachęcamy Państwa niezależnie, w trosce o zdrowie skóry – ale to temat na inny raz ;)). 100% badanych potwierdziło, że tonik jest łagodny, podczas gdy ponad 90% poświadczyło o wyczuwalnym ukojeniu i złagodzeniu skóry, również podrażnionej czy zaczerwienionej. A to oznacza, że mogą Państwo śmiało wypróbować cukrowy tonik do cery wrażliwej czy cery naczynkowej :)

Uwaga! Niektóre toniki dostępne na rynku są klasyfikowane przez producentów jako produkt oczyszczający, uzupełniający demakijaż, mający za zadanie usunąć pozostałe resztki zanieczyszczeń. Pragniemy podkreślić, że nasz tonik Cukier to kosmetyk pielęgnacyjny, nie służący temu, by skórę oczyszczać – rekomendujemy stosowanie go wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem, na uprzednio oczyszczoną skórę :)

Czym różnią się tonery i hydrolaty?

Z punktu widzenia etapu pielęgnacji twarzy jakim jest tonizacja, obydwa rodzaje produktów pełnią tę samą funkcję – hydrolat to w pełni roślinny, naturalny tonik o bardzo prostym, krótkim składzie w duchu minimalistycznej pielęgnacji. Toniki z kolei do kosmetyki o bardziej rozbudowanym składzie (co mogą Państwo zauważyć w wykazie surowców naszego Cukru ;)). Toników i hydrolatów można więc używać wymiennie lub ograniczyć się tylko do jednego z nich. Różnica zawiera się jednakże w recepturze produktów, ich dodatkowych właściwościach pielęgnacyjnych oraz możliwym zastosowaniu.

Dokładniej rzecz biorąc, hydrolaty to wody kwiatowe lub ziołowe do twarzy, powstające na skutek poddania roślin procesowi destylacji parą wodną. Wykazują one naturalne właściwości nawilżające skórę oraz przywracające jej prawidłowe pH – stąd właśnie możliwość wykorzystywania ich w roli toniku, ale nie tylko! Hydrolaty sprawdzą się również wówczas, gdy potrzebna Państwu odświeżająca mgiełka do twarzy czy mgiełka do włosów (np. w roli podkładu do olejowania ich na mokro), ziołowa wcierka do skóry głowy czy baza do maseczek glinkowych. Zależnie od rodzaju hydrolatu i roślin, z których powstał, może on wykazywać również dodatkowe działanie. Wśród okrągłej dziesiątki hydrolatów Ministerstwa znajdą Państwo m.in. te o właściwościach antybakteryjnych i regulujących przetłuszczanie się skóry, redukujących zaczerwienienia, kojących i łagodzących podrażnienia, a nawet zmiękczających włosy :)

Jeśli chodzi o samą recepturę, nasze ekologiczne hydrolaty zawierają w sobie połączenie wysokoskoncentrowanych wód kwiatowych lub ziołowych, pochodzących z zaprzyjaźnionej małej francuskiej destylarni, oraz naturalnego fermentu z rzodkwi, który pełni podwójną funkcję – jest naturalnym konserwantem, a przy tym doskonale nawilża skórę.

Naturalne toniki do twarzy Ministerstwa – który produkt wybrać?

Jak sami Państwo widzą, wybór produktów do tonizacji skóry w Ministerstwie jest szeroki, decyzja zakupowa może więc być niełatwa. W tym miejscu możemy jedynie udzielić podpowiedzi w uproszczonej, uniwersalnej formie, jeśli jednak chcieliby Państwo otrzymać indywidualną poradę, gorąco zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszych sklepikach stacjonarnych :) Tymczasem podsumujmy:

Tonik Cukier może być lepszym wyborem, jeśli…

  • preferujesz wieloetapową pielęgnację warstwową,
  • stawiasz na produkty bogate w składniki aktywne,
  • zmagasz się z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry,
  • lubisz testować wszelkie nowości ;),
  • lubisz naprawdę duże, szalenie wydajne pojemności!

Hydrolat natomiast może być lepszym wyborem, jeśli…

  • jesteście zwolenniczką/zwolennikiem minimalistycznej pielęgnacji,
  • poszukujesz produktów o krótkim, prostym składzie,
  • cenisz sobie możliwość wykorzystania jednego kosmetyku na wiele sposobów,
  • chciałabyś/chciałbyś móc za każdym razem zamówić inny wariant zapachowy produktu ;)

Każdy z nich natomiast tak samo dobrze sprawdzi się w zakresie przywracania optymalnego pH skóry oraz dostarczenia jej nawilżenia. Wszystkie są również kosmetykami wegańskimi o bardzo wysokim indeksie naturalności – 99,76% składników pochodzenia naturalnego w przypadku toniku cukrowego oraz 100% w przypadku wszystkich hydrolatów :)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel