Kwas ksymenowy – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

2022-09-12
Kwas ksymenowy – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

Kwas ksymenowy – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

Nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu skutecznej pielęgnacji jest odpowiedni dobór składników aktywnych. W obliczu bogactwa produktów dostępnych na rynku konsumenci nie mają jednak łatwego zadania – jedne bazują na składnikach znanych branży kosmetycznej od dziesięcioleci i gruntownie przebadanych pod każdym możliwym kątem, inne kuszą technologicznymi nowinkami, które, choć jeszcze mało popularne, brzmią równie obiecująco. Każdy kosmetyk stanowi jednak końcowy rezultat znacznie bardziej skomplikowanego procesu decyzyjnego i niezliczonych kompromisów, z którymi mierzymy się my, producenci, dobierając surowce do naszych receptur. Czasem doskonale wiemy, czego szukamy, innym razem znienacka trafimy na perełkę, która okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dziś chcemy wyjaśnić Państwu, dlaczego tworząc nasz pierwszy produkt do pielęgnacji okolic oczu, w centralnym punkcie formulacji umieściliśmy kwas xymenowy :).

Kwas ksymenynowy – co to takiego?

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że w języku polskim mogą się Państwo spotkać z trzema wariantami zapisu jego nazwy, które my również w Ministerstwie stosujemy wymiennie: kwas ksymenowy, ksymenynowy oraz xymenowy. Każda z tych form jest uznana za poprawną i odnosi się do tej samej substancji. Również w języku angielskim, oprócz obowiązującego w unijnej nomenklaturze INCI zapisu: Xymenynic Acid, można spotkać alternatywy w postaci Ximenynic Acid lub też Santalbic Acid. Ta ostatnia zdradza nam nieco więcej o pochodzeniu kwasu ksymenowego – jest on bowiem ekstraktem roślinnym, pozyskiwanym z nasion sandałowca białego (Santalum album), czyli tzw. drzewa sandałowego.

Drzewa sandałowe

Sandałowce białe to niewielkich rozmiarów drzewa, rosnące w powolnym rytmie głównie na terenach Indii, ale także w Australii, Indonezji, Malezji czy na Filipinach. Wartościowym surowcem otrzymywanym z drzew sandałowych są nie tylko ich nasiona, ale także samo drewno (jako materiał rzeźbiarski) oraz pozyskiwany z niego olejek eteryczny (ceniony i popularny składnik perfum). Narażony z tego powodu na nadmierną eksploatację, a jednocześnie na utratę naturalnych siedlisk, Santalum album jest gatunkiem chronionym.

Skrywany w nasionach sandałowców kwas ksymenynowy stanowi naturalną broń tych drzew – jest on bowiem związkiem fitochemicznym, czyli substancją wytwarzaną przez roślinę w celu ochrony przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, jak bakterie, grzyby czy larwy. Jako wysoko oczyszczony ekstrakt botaniczny, występuje w formie krystalicznego proszku o żółtawej barwie, jednak z uwagi na nietypową budowę cząsteczkową w swojej czystej postaci jest podatny na utlenianie. Aby mógł być wykorzystywany jako surowiec kosmetyczny, łączy się go z substancjami stabilizującymi, jak trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy (INCI: Caprylic/Capric Triglyceride) czy tokoferol (witamina E), co pomaga zachować nie tylko jego cenne właściwości, ale również naturalny kolor.

Ciekawostka: Kwas ksymenowy obecny w Aktywnym eliksirze pod oczy i na okolice ust Róża Malina + Kwas Xymenowy Ministerstwa pozyskiwany jest z nasion sandałowców rosnących w górskich regionach południowych Indii. Wszystkie drzewa sandałowe na terenie kraju są własnością indyjskiego rządu, którego organy przeprowadzają zbiory nasion pod ścisłą kontrolą, w trosce o utrzymanie trwałości tego zagrożonego gatunku.

Właściwości kwasu ksymenowego w kosmetykach

Wspomnieliśmy już jaką rolę spełnia główny bohater naszej dzisiejszej historii w swoim naturalnym środowisku. Czas najwyższy opowiedzieć więcej o tym, jakie działanie ma kwas ksymenowy stosowany w kosmetyce. To wciąż stosunkowo mało znany składnik aktywny, choć lista jego zasług jest całkiem imponująca – a zawdzięcza je swojej wysokiej biodostępności, czyli zdolności do pokonania bariery rogowej naskórka i wniknięcia do głębszych warstw skóry. Badania in vitro oraz in vivo potwierdzają, że stosując kosmetyki z kwasem ksymenynowym, możemy oczekiwać przede wszystkim: poprawy struktury skóry, zwiększenia jej elastyczności i jędrności oraz wzmocnienia wytrzymałości skóry, co niektóre źródła określają jako redukcję skutków utraty włókien kolagenowych. I słusznie! Kwas xymenowy hamuje bowiem działanie enzymów odpowiedzialnych za degradację zarówno kolagenu, jak i kwasu hialuronowego (kolagenazy i hialuronidazy), wzmacniając tym samym macierz międzykomórkową. Wypełniające ją trójwymiarowe rusztowania kolagenowe i elastynowe, zawieszone w silnie wiążącym wilgoć kwasie hialuronowym, zapewniają skórze prawidłowe napięcie, gęstość i odporność na uszkodzenia.

(Jeśli powyższy fragment tekstu brzmi dla Państwa równie zrozumiale, co podręcznik do fizyki kwantowej, zapraszamy do lektury naszego poprzedniego wpisu, w którym piszemy więcej o kolagenie właśnie ;)).

Na tym jednak dobrodziejstwa kwasu ksymenowego się nie kończą – to ledwie początek:

  • jest on także silnym antyoksydantem – aktywnie neutralizując wolne rodniki, również przyczynia się do zachowania młodego wyglądu skóry;
  • pobudzając mikrokrążenie, wzmacnia dotlenienie, odżywienie oraz mechanizmy detoksykacji komórek – z tego względu zyskuje popularność jako składnik produktów do pielęgnacji włosów o działaniu poprawiającym ich witalność, zapobiegającym nadmiernemu wypadaniu oraz stymulującym cebulki do wzrostu;
  • zmniejsza odkładanie się tkanki tłuszczowej pod skórą, redukując zgrubienia i minimalizując widoczność cellulitu (tzw. „skórki pomarańczowej”).

Największe zainteresowanie naukowców budzi z kolei jego działanie przeciwzapalne, zgłaszane już w latach 80. XX wieku. Udokumentowany związek pomiędzy stanem zapalnym a powstawaniem zmian nowotworowych szczególnie zachęca do badania kwasu xymenowego pod kątem możliwych właściwości antyrakowych.

Ciekawostka: Ujędrniające właściwości kwasu ksymenowego wykorzystywano już w tradycyjnej medycynie indyjskiej – zabiegi ajurwedysjkie z jego użyciem miały zapewnić skórze gładkość, sprężystość oraz aksamitną teksturę. Z kolei australijscy Aborygeni doceniają jego właściwości przeciwzapalne, stosując nasiona sandałowca doustnie jako leczniczą kurację na zapalenie czy sztywność stawów, a także miejscowo wcierając je w zmiany skórne i poparzenia.

Z uwagi na wielotorowe działanie uelastyczniające, wzmacniające i przeciwzmarszczkowe, kwas ksymenynowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w antycellulitowej pielęgnacji ciała, ujędrniających preparatach do biustu, napinających kremach do twarzy czy kosmetykach zapobiegających wiotczeniu skóry pod oczami.

Mamy nadzieję, że rozumieją już Państwo, dlaczego kwas xymenowy zadebiutował w ofercie Ministerstwa właśnie w składzie Aktywnego eliksiru pod oczy i na okolice ust Róża Malina, na starcie zasługując na to, byśmy przyznali mu tytułową rolę. Teraz pozostaje Państwu jedynie na własnej skórze przekonać się o jego działaniu :). Zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel