Kalamina – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

2023-03-28
Kalamina – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

Kalamina – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!

W życiu producenta kosmetycznego zdarza się czasem, że czegoś, co zawsze było, nagle nie ma. Uporczywie, mimo poszukiwań, nie ma, nawet na drugim końcu świata – tymczasem produkcja stoi, klienci pytają, proszą, a w sklepie wciąż pustki. Tak jak Państwo czekają, by kupić, my czekamy, by zdobyć choćby najmniejszą ilość. I kiedy już, tracąc nadzieję, mierzymy się z wizją, że więcej nie będzie, nagle… jest! Wróci!

Tak oto właśnie wróciła, cała na różowo: KALAMINA!

Czym jest kalamina?

Kalamina to jeden z najciekawszych, a jednocześnie mniej znanych surowców w ofercie Ministerstwa. Ma postać bezwonnego, bardzo miałkiego proszku o niezwykle przyjemnej w dotyku, niemal puchatej konsystencji. Z chemicznego punktu widzenia kalamina stanowi mieszankę węglanu cynku z niewielkim dodatkiem tlenku żelaza, który nadaje kalaminie lekko różowy odcień. To połączenie różowości i puchatości za każdym razem przywodzi nam na myśl skojarzenie z piankami marshmallow ;)

Puder kalaminowy pozyskać można na dwa sposoby – poprzez sproszkowanie naturalnie występujących minerałów o nazwie smitsonit oraz hemimorfit (dawniej ten drugi w postaci sproszkowanej nazywany był właśnie kalaminem) lub na drodze syntezy technologicznej, wykorzystywanej współcześnie na skalę przemysłową. Zarówno kalamina pochodzenia mineralnego, jak i ta syntetyzowana technologicznie zaliczana jest do składników wegańskich oraz niewywołujących alergii. Ministerialna kalamina pochodzi z Indii – pakujemy ją dla Państwa w saszetki strunowe mieszczące w sobie 100 g proszku, a także dodajemy do naszego kultowego Mydła Lawenda, w którego składzie INCI znajdziecie ją Państwo pod nazwą Calamine.

Jak kalamina działa na skórę?

Lecznicze oraz kosmetyczne właściwości kalaminy były znane i wykorzystywane już w czasach starożytnych. Stosowana zewnętrznie na skórę ma ona wielotorowe działanie kojące:

  • działa łagodząco na podrażnienia,
  • skutecznie łagodzi świąd i pieczenie,
  • redukuje zaczerwienienie skóry,
  • sprzyja procesom regeneracji naskórka.

Dziś wiemy, że zawdzięcza je w dużej mierze antyhistaminowym właściwościom cynku. Cynk hamuje bowiem aktywność histaminy – substancji odpowiedzialnej za reakcję tkanek na powstały w organizmie stan zapalny, objawiającej się np. właśnie pod postacią uczucia swędzenia skóry. Jako adsorbent, kalamina działa również ściągająco i matująco, regulując pracę gruczołów łojowych oraz pochłaniając nadmiar sebum, co czyni ją składnikiem sprzyjającym redukcji niedoskonałości.

Wykorzystanie kalaminy w medycynie i kosmetyce

Choć kalamina w formie lotionu, czyli płynnego roztworu do miejscowego stosowania, jest wyróżniona na Liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Model Lists of Essential Medicines) w sekcji obejmującej substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym, w Polsce nie jest zarejestrowana jako lek. Znajduje natomiast zastosowanie jako składnik kosmetyczny, wykorzystywany w produktach o szerokim przeznaczeniu.

Kojące właściwości kalaminy wykorzystuje się w preparatach łagodzących świąd i podrażnienia o różnym podłożu – m.in. lekkie oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, wypryski kontaktowe, otarcia czy nawet skutki uboczne depilacji. Z kolei działanie adsorpcyjne i łagodzące podrażnienia (powodowane często niedoskonałościami) wpisuje kalaminę jako doskonały składnik kosmetyków do pielęgnacji cer mieszanych, tłustych i trądzikowych, a także w stosowaniu punktowym w ramach „przysuszania” niedoskonałości.

Ciekawostka: Wśród krajów, w których kalamina jest zaklasyfikowana jako lek, są m.in. Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Lotiony kalaminowe należą tam do grupy leków OTC (ang. over the counter), czyli sprzedawanych bez recepty – można je kupić od ręki nawet w supermarketach. Do najbardziej popularnych zastosowań takich preparatów należy łagodzenie objawów ospy wietrznej oraz leczenie kontaktowych reakcji alergicznych wywołanych natywnymi dla Stanów Zjednoczonych roślinami zwanymi potocznie poison oak i poison ivy.

Kalaminę dodaje się do receptur kosmetycznych także w roli składnika bazowego – jej właściwości fizyczne czynią ją doskonałym zmętniaczem oraz pochłaniaczem wilgoci. Z tego względu jest często wykorzystywana w kosmetykach kolorowych w postaci prasowanej, wypalanej bądź sypkiej (np. w pudrach), umożliwiając wydłużenie ich terminu przydatności do użycia. Wracając na chwilę do naszego lawendowego mydła, kalamina w jego składzie nie tylko wzbogaca właściwości pielęgnacyjne, ale także pomaga nam uzyskać cudownie pastelowy odcień fioletu i przyjemnie kremową pianę.

Jak stosować kalaminę w pielęgnacji skóry?

W zależności od sposobu wykorzystania, zawartość jednej saszetki kalaminy Ministerstwa wystarcza na jej użycie od kilku do aż kilkudziesięciu razy. W pielęgnacji skóry mogą Państwo stosować kalaminę w dwóch postaciach:

  • dodawać w formie sypkiej do jednorazowej porcji gotowego kremu, maseczki czy balsamu do ciała, a także do kąpieli w roli łagodzącego pudru (wówczas należy się bardzo porządnie opłukać wodą przed wyjściem z wanny, aby na skórze nie pozostał białawy osad :)),
  • mieszać z odrobiną wody lub wybranego hydrolatu do uzyskania konsystencji gęstej pasty, a następnie aplikować jako maseczkę do twarzy, okład na ciało lub punktową kurację na niedoskonałości.

Osobom zmagającym się z podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry rekomendujemy łączenie kalaminy z hydrolatem lipowym, rumiankowym, kocankowym bądź różanym. Posiadacze cery mieszanej, tłustej, z niedoskonałościami natomiast uzyskają najlepsze efekty, stosując kalaminę w połączeniu z hydrolatem oczarowym, lawendowym, rozmarynowym, laurowym, miętowym lub sosnowym.

Analogicznie jak w przypadku maseczek glinkowych, dodatek kilku kropel oleju pomoże zapobiegać zasychaniu tak przygotowanej pasty na powierzchni skóry, a więc „wyciągnięciu” z naskórka cennej wilgoci. W tej roli polecamy Państwu szczególnie nasze ukochane, lekkie i uniwersalne emolienty: skwalan z trzciny cukrowej oraz olej z nasion malin, które skutecznie zmniejszają przeznaskórkową utratę wody, podnoszą poziom nawilżenia skóry oraz zmniejszają wydzielanie sebum.

Uwaga! Do rozrabiania kalaminy (a także glinek) nie należy używać metalowych pojemników ani mieszadeł – korzystamy z przyborów wykonanych z plastiku, szkła, drewna czy naturalnych kamieni.

Różowości!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel