Koniec z mikroplastikami w UE

2023-10-23
Koniec z mikroplastikami w UE

Rynek kosmetyczny rozwija się nieustannie i dynamicznie, do naszej i Państwa dyspozycji oddając coraz to nowsze składniki i technologie, podczas gdy prowadzone na całym świecie badania poszerzają naszą wiedzę o tych dostępnych od lat. Czasem jednak ta pozytywna fala postępu przynosi nieprzewidziane trudności... Nowo zdobyta wiedza pociąga za sobą zmiany regulacji na poziomie międzynarodowym, a na producentów kosmetycznych nakłada konieczność wycofania lub reformulacji oferowanych produktów.

Dlaczego dziś Państwu o tym wspominamy?

Pod koniec września Komisja Europejska przyjęła unijny zakaz stosowania celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku (a mówiąc specjalistycznym językiem: cząstek polimerów syntetycznych o długości poniżej 5 mm, które są organiczne, nierozpuszczalne i odporne na degradację.

Co to oznacza dla branży kosmetycznej?

Przede wszystkim konieczność natychmiastowego wycofania z rynku kosmetyków zawierających złuszczające mikrogranulki plastiku czy sprzedawanego luzem sypkiego brokatu wykonanego z tworzyw sztucznych. Zakaz ich sprzedaży wszedł w życie 15 października.

W dalszej perspektywie, zależnie od złożoności produktu oraz konieczności zmiany jego składu z wykorzystaniem dostępnych alternatyw, inne rodzaje kosmetyków zostaną objęte zakazem po 4-12 latach.

Ważniejsze pytanie brzmi jednak: co to oznacza dla Ministerstwa, jak i dla Państwa jako naszych klientów?

Otóż… na szczęście nic nowego! Nasze produkty zawsze były, są i będą wolne od mikroplastiku, możemy więc niezmiennie dostarczać je w Państwa ręce i wspólnie cieszyć się pozytywnymi zmianami dla naszej planety! Szacuje się, że nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około PÓŁ MILIONA TON mikrodrobin plastiku!

Uspokajamy więc: nie drżyjcie, miłośnicy naszych brokatowych piegów! ✨ Przypominamy, że są one wykonane z naturalnych materiałów i cbiodegradowalne w (słodkiej) wodzie (potwierdzone certyfikatem TUV Austria❤

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel