Glinka, pomada do włosów - wszystko co musisz wiedzieć

2024-01-10
Glinka, pomada do włosów - wszystko co musisz wiedzieć

Z upływem lat, pracując nad kolejnymi produktami Ministerstwa, coraz śmielej wypływamy na szerokie wody i eksplorujemy dotychczas nieznane nam obszary recepturowania kosmetyków. 2024 rok rozpoczynamy więc premierą zupełnie nowej kategorii produktów w naszej ofercie, otwierając przed Państwem drzwi do świata naturalnych kosmetyków do stylizacji włosów. Zapraszamy w krótką podróż z przewodnikiem - podpowiemy czym różnią się produkty dostępne na rynku i dlaczego warto spośród nich wybrać naszą Glinkę do włosów - Rozmaryn + Sól :)

Najpopularniejsze stylizatory do włosów - czym się różnią?

Na początek pragniemy podkreślić, że tym razem skupimy się na rodzajach produktów zwyczajowo stosowanych do stylizacji włosów męskich - choć w rozumieniu potocznym, gdyż włosy nie mają płci, a istotna jest raczej ich długość oraz fryzura jaką chcemy uzyskać. Czytające nas Panie mogą więc śmiało z nami pozostać :)

Kategoryzacja stylizatorów do włosów nie jest sprawą prostą - w zależności od przyjętego punktu odniesienia produkty te możemy podzielić na wiele różnych, często zazębiających się podkategorii. Kryterium przewodnim może być na przykład skład i konsystencja, wykończenie na włosach (matowe lub z połyskiem), siła utrwalenia (tzw. chwyt: lekki, średni, mocny) czy funkcja i możliwe zastosowania...

Warte wyróżnienia są z pewnością produkty zwane prestylerami - kosmetyki służące do aplikowania na wilgotne włosy przed suszeniem i stylizacją, mające za zadanie zwiększyć podatność włosów na układanie, dodać im objętości i chronić je przed oddziaływaniem wysokiej temperatury. Nierzadko również posiadają one właściwości pielęgnacyjne. W zależności od formuły, ten sam produkt może jednak pełnić funkcję zarówno prestylera, jak i stylizatora ;)

 • żele - popularne zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych, utrwalające nawet ekstremalne fryzury i zapewniające wysoki połysk. Łatwo z nimi przesadzić, mogą posklejać lub usztywnić włosy, nadając im wygląd przetłuszczonych lub tworząc tzw. skorupę. Właściwie stosowane, pozwalają natomiast uzyskać efekt mokrych włosów, całkowicie wygładzić fryzurę czy wydobyć i utrwalić skręt na włosach falowanych i kręconych.
 • brylantyny - kojarzące się (słusznie!) z dwudziestowiecznymi gentlemanami, Elvisem Presleyem czy Ojcem Chrzestnym, pozwalają na maksymalne wygładzenie włosów i nadają bardzo wysoki połysk.
 • gumy - ciężkie i trudne w rozprowadzaniu, jednak bardzo mocne, idealne do ostrych fryzur. W przeciwieństwie do żeli, zapewniają bardzo trwały efekt bez posklejania i usztywnienia włosów.
 • pasty - produkty o różnej mocy, zwykle dające naturalny lub bardzo matowy efekt, pozwalające na poprawki i łatwo zmywalne. Nadają włosom elastyczność, ułatwiają modelowanie, sprawdzają się do dodawania objętości. Popularne zwłaszcza do fryzur typu messy hair.
 • kremy - stosowane najczęściej do stylizacji włosów puszących się i kręconych w celu ich ujarzmienia, wygładzenia i podkreślenia skrętu.
 • woski - produkty mocno utrwalające i nabłyszczające włosy, mogą również działać pielęgnująco. Zapewniają fryzurze elastyczność, jednak wymagają rozgrzania w dłoniach i zwykle są trudne do zmycia (konieczne może być zemulgowanie ich odżywką).
 • glinki - oferują naturalny wygląd, matowe wykończenie i średni chwyt, a przy włosach przetłuszczających się dodatkowo absorbują nadmiar sebum. Zapewniają łatwą aplikację, elastyczność i dużą kontrolę. Nadają włosom teksturę, podtrzymują objętość i nie obciążają.

Nieco szerszego omówienia wymaga kolejna kategoria produktów, jaką stanowią pomady. W zależności od źródła, można spotkać się z definicją pomady jako konkretnego rodzaju kosmetyku, jednak częściej jest to określenie zbiorcze, stosowane w odniesieniu do wszystkich stylizatorów męskich włosów, które nie są żelem, pianką, pudrem ani lakierem. W takim ujęciu wyżej wymienione pasty, woski czy glinki będą właśnie pomadami, a wówczas przyjmuje się kategoryzowanie ich ze względu na wykończenie (pomady nabłyszczające i pomady matowe) lub skład:

 • Pomady woskowe to produkty najbardziej klasyczne i oldschoolowe, o gęstej i zwartej konsystencji, stosunkowo ciężkie i trudne do zmycia. Są jednak niezastygające, dzięki czemu pozwalają na poprawianie fryzury w ciągu dnia.
 • Pomady wodne mają zwykle żelową formułę, są lekkie i łatwo zmywalne. Na włosach zastygają, zapewniając wysoką trwałość fryzury.
 • Pomady hybrydowe łączą w sobie bazę wodną i woskowo-olejową, oferując różny stopień utrwalenia oraz różne wykończenia.

Dla ułatwienia, pomady glinkowe mogą być zarówno woskowe, wodne, jak i hybrydowe ;)

W zawiłościach profesjonalnej terminologii, jak i bogatej ofercie produktów na rynku, niełatwo się odnaleźć. Dobór odpowiedniego produktu zależy nie tylko od pożądanego wykończenia czy chwytu, ale także od długości włosów, ich rodzaju czy porowatości. Całe szczęście, aby zacząć przygodę ze stylizacją włosów, nie trzeba od razu zgłębiać wszystkich jej tajników! Wystarczy sięgnąć po produkt stworzony z myślą o początkujących, który z powodzeniem odpowie na różne potrzeby - a taka właśnie jest Glinka do włosów Rozmaryn + Sól Ministerstwa :)

Matowa glinka do włosów Rozmaryn + Sól

Nasz pierwszy kosmetyk do stylizacji włosów doskonale sprawdzi się zarówno u poszukujących łatwego w obsłudze stylizatora nowicjuszy, u użytkowników bardziej zaawansowanych, ceniących sobie uniwersalne produkty, jak i doświadczonych zajawkowiczów, którzy z ciekawością testują wszelkie rynkowe nowości.

Aluminiowa puszka skrywa w sobie 100 gramów pachnącej śródziemnomorskim wybrzeżem, stuprocentowo wegańskiej hybrydowej pomady do włosów, która zapewnia fryzurze naturalne, matowe wykończenie, średni chwyt i wielogodzinną trwałość z możliwością poprawek w ciągu dnia. Receptura glinki została opracowana tak, by znaleźć zastosowanie w stylizacji każdego rodzaju włosów, a przy tym zapewnić wygodę aplikacji oraz łatwość zmywania. W Ministerstwie lubimy wszak proste rozwiązania!

Dlaczego warto wybrać glinkę do włosów Ministerstwa?

 • Naturalne, matowe wykończenie, średni chwyt, łatwość nakładania i zmywania oraz możliwość poprawiania fryzury w ciągu dnia to idealna kombinacja dla osób początkujących. Glinka Rozmaryn + Sól to stylizator, z którym naprawdę trudno przesadzić!
 • Receptura glinki jest całkowicie wegańska i składa się z niemal 98% składników pochodzenia naturalnego. Odpowiednio zbilansowana formuła powoduje, że może być stosowana do każdego typu włosów - od suchych po nadmiernie przetłuszczające się - bez obaw o ich przesuszenie czy obciążenie.
 • Wielofunkcyjność i wysoka wydajność glinki pozwala na zastosowanie jej do stylizacji włosów o różnej długości. A to oznacza, że mogą z niej Państwo korzystać nawet przy drastycznych zmianach fryzury czy wspólnie z innymi domownikami :)

Jeśli udało nam się skusić Państwa do jej przetestowania, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia glinki w naszym sklepie. My natomiast już niebawem wrócimy z kolejnym wpisem dotyczącym stylizacji włosów, gdy do grona naszych produktów dołączy... kremowy prestyler ;)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel