Naturalne mydło w kostce. TO warto wiedzieć – poznaj bliżej naturalne mydła Ministerstwa! 

2023-10-16
Naturalne mydło w kostce. TO warto wiedzieć – poznaj bliżej naturalne mydła Ministerstwa! 

Choć każdego roku w naszej ofercie przybywa nowych produktów i zupełnie nowych formuł, nie da się ukryć, że wszystko zaczęło się od mydła.. Mydło w kostce, mimo upływu lat, niezmiennie darzymy miłością i wciąż pragniemy dzielić się nią z Państwem – pozwolimy sobie więc przypomnieć Państwu pokrótce, dlaczego nasze naturalne mydła w kostce są po prostu DOBRE :)

Jakie są cechy naturalnego mydła w kostce?

Skład, działanie i oszczędność - to bez wątpienia najważniejsze cechy naturalnego mydła w kostce. Skład: w produkcji mydeł naturalnych wykorzystujemy naturalne składniki pochodzenia roślinnego: oleje, masła, ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne, czasami wspierając się kosmetycznym aromatem (jeśli konkretnego zapachu, np. ogórka, nie da się uzyskać w sposób naturalny - tu idziemy na kompromis ;)), dodajemy glinki, suszone zioła i kwiaty. Działanie: naturalne mydło pielęgnuje i doskonale oczyszcza skórę. Może łagodzić ewentualne podrażnienia, działać antybakteryjnie i wygładzać (szczególnie w przypadku mydeł peelingujących). Odpowiednio skomponowany skład pozwala nam uzyskać dodatkowo dobrą pianę i twardość kostki, dzięki czemu szybko nie rozmięka ona na mydelnicy. Oszczędność: odpowiednio przechowywane (na mydelnicy z odpływem) mydło naturalne może wystarczyć nawet na kilka miesięcy regularnego stosowania!

Jak powstają mydła marki Ministerstwo Dobrego Mydła?

Od samego początku istnienia Ministerstwa, nasze mydła produkowane są w sposób rzemieślniczy, według tradycyjnych zasad mydlarstwa. Cały proces powstawania mydła w kostce zaskakująco przypomina gotowanie! Mieszanie składników (wśród których znajdziecie Państwo m.in. masło shea, kakaowe, olej ze słodkich migdałów czy otrąb ryżowych), wylewanie masy do drewnianych forem, krojenie bloków na kostki, ozdobne stemplowanie, a także, w przypadku Lawendy i Rozmarynu, nawlekanie na sznurki – wszystko to robimy ręcznie. No, może z niewielką pomocą blendera i wiertarki ;)

Dwa miesiące wakacji to podstawa!

Mydło naturalne należy do grona tych produktów, które dojrzewają poprzez leżakowanie. Obok odpowiednich proporcji składników tłuszczowych, to właśnie odpowiednio długi pobyt w suszarni zapewnia każdej kostce właściwą twardość oraz jej zdolności pianotwórcze. Właśnie dlatego od momentu produkcji danej partii mydła do przekazania gotowych kostek w Państwa ręce musi minąć aż około dwóch miesięcy!

Jakie naturalne składniki trafiają do mydełek Ministerstwa?

Bazą olejową naszych mydeł są oleje i masła roślinne (w tym ukochane przez nas, nierafinowane, organiczne masło shea, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, masło kakaowe). Używamy również oleju palmowego - TAK, choć pracujemy również nad kostką bez wspomnianego oleju. Dbamy jednak o to, by był to olej certyfikowany przez RSPO, dzięki czemu mamy pewność, że plantacje, z których pochodzi wykorzystywany przez nas olej palmowy, pracują z poszanowaniem dla ludzi i środowiska. W zależności od konkretnej receptury w produkcji naszych mydeł wykorzystujemy również inne oleje, korzystamy z suszonych ziół (nagietek, lawenda, rozmaryn), maceratów, czyli ziołowych wyciągów olejowych, naturalnych glinek (glinka kambryjska, glinka różowa czy biała kaolinowa), a także najlepszej jakości olejków eterycznych.

Co czyni nasze mydła delikatnymi? Czy delikatne mydło do mycia rąk i ciała może być stosowane w codziennej pielęgnacji?

Właściwości pielęgnacyjne tradycyjnych mydeł sodowych to temat niełatwy. Mydło jest bowiem produktem lipofilowym, czyli wiążącym cząsteczki tłuszczu i odtłuszczającym powierzchnię naszej skóry rąk i ciała. Nie jest więc w stanie jej natłuścić, czyli zwiększyć poziomu nawilżenia, ale całe szczęście można tak dobrać składniki, by jednocześnie jej nie wysuszało i oczyszczało ją w sposób możliwie łagodny :) Nasze kostki cechuje wysoka zawartość naturalnej gliceryny oraz kilkuprocentowe przetłuszczenie - oznacza to, że 3% olejów i maseł (lub 6% w przypadku Ryżu oraz Nagietka) nie ulega zmydleniu, w zamian pełniąc funkcję pielęgnującą skórę podczas mycia i ograniczając jej przesuszanie. Pozwala to uzyskać delikatne mydło, które doskonale myje i oczyszcza skórę z codziennych zabrudzeń (odpowiadając na drugą część powyższego pytania ;)).

Wydajność = oszczędność!

Prosty skład i starannie dobrane proporcje naturalnych olejów i maseł roślinnych - dzięki temu receptura naszych mydeł pozwala uzyskać kostkę, która skutecznie oczyszcza skórę, a przy tym nie kruszy się, ale również nie rozmięka szybko na mydelnicy (pod warunkiem, że ta ma odpływ ;)). Optymalny kompromis pomiędzy miękkością a twardością, wraz ze zdolnością do wytwarzania kremowej, gęstej piany sprawia, że nasze mydła są bardzo wydajne i mogą służyć Państwu dłużej niż drogeryjne odpowiedniki. Czas użytkowania i trwałość pojedynczej kostki zależy oczywiście od liczby jej użytkowników oraz częstości stosowania (a także od tego, czy używane będzie do rąk i ciała, czy może tylko do mycia rąk?), jak również od prawidłowego przechowywania – w miejscu pozbawionym wody, czyli na mydelniczce z dziurkami lub na sitku. Wówczas jedna kostka o wadze 100 gramów może wystarczyć jednej osobie na ponad miesiąc stosowania :)

Jedno mydło, kilka pokoleń?

Odpowiednio przechowywane, tradycyjne mydło może być zdatne do użycia nawet po 50 latach od produkcji! Jako zafascynowani mydlarze, mamy oczywiście w swoich zasobach takie historyczne, długowieczne egzemplarze ;) Jednak jako odpowiedzialni producenci, dbamy o to, by nasze kostki służyły Państwu jak najlepiej, doskonale się pieniąc oraz zachowując swój kolor i piękny zapach – opatrujemy je więc półtorarocznym terminem przydatności, każdorazowo podanym na kartoniku :)

Ekologiczne, kompostowalne opakowania

A skoro już wspomnieliśmy o kartonikach, muszą Państwo wiedzieć, że wszystkie nasze mydła zapakowane są w ekologiczne kartoniki z papieru wykonanego z pulpy kukurydzianej. To czyni opakowanie biodegradowalnym – po wyjęciu kostki z opakowania rozłożony kartonik mogą Państwo umieścić zarówno w koszu przeznaczonym na odpady papierowe, jak i na organiczne odpady “bio”, dzięki czemu będzie mógł on zostać skompostowany :)

Jak wybrać naturalne mydło dla siebie?

Zwróć uwagę na jego skład, pamiętając o alergiach, jeśli masz skłonność do podrażnień i uczuleń. Zastanów się, w pielęgnacji jakich partii ciała będziesz wykorzystywać dany produkt - jeśli ma to być codzienna higiena rąk, wybierz mydło delikatne, bez dodatków ścierających w postaci np. mielonych łupinek orzechów czy kawowych fusów. Kieruj się działaniem kostki i wybierz tę o właściwościach łagodzących, jeśli Twoja skóra jest delikatna i bywa podrażniona. Jeśli potrzebujesz solidnego "drapaka", którym pobudzisz krążenie skóry pleców czy dolnej partii ciała (ud, pośladków), wybierz mydło peelingujące i korzystaj z niego maksymalne 2-3 razy w tygodniu, aby nie podrażnić skóry intensywnym szorowaniem.

Czym różnią się mydła Ministerstwa? Wybierz mydło dla siebie!

Każde mydło w kostce dostępne w naszej ofercie doskonale oczyszcza skórę, sprawdzając się w pielęgnacji rąk i ciała, co zwykle nie ułatwia Państwu wyboru ;) Dla usprawnienia procesu decyzyjnego zwyczajowo dzielimy je więc na kilka kategorii.

Rodzaje mydeł:

  • mydła zapachowe i bezzapachowe – do tej drugiej, wąskiej grupy należą najdelikatniejsze, mocniej przetłuszczone, odpowiednie dla skóry wrażliwej: Ryż (hipoalergiczne mydło w kostce) i Nagietek, a także najmocniej oczyszczający, detoksykujący Węgiel - wszystkie bez sztucznych barwników;
  • zapachowe dzielimy natomiast na te pachnące naturalnymi olejkami eterycznymi – Lawenda, mydło ziołowe Rozmaryn (z olejkiem eterycznym i suszonymi listkami rozmarynu, a także glinką kambryjską) i Marchew (z dodatkiem olejków z bergamotki i słodkiej pomarańczy) – oraz aromatyzowane, z wykorzystaniem atestowanych aromatów kosmetycznych, jak np. nasze bestsellerowe mydło Hibiskus, w którego składzie znajduje się m.in. różowa glinka francuska i ekstrakt z kwiatów hibiskusa;
  • mydła-peelingi – wśród nich mocno peelingujące mydła Ogórek oraz Kawa, masujące Czekomięta, Orkisz i Cynamon, a także wzbogacone o złuszczające enzymy owocowe Ananas – oraz niepeelingujące.

Tęsknota wzmaga pożądanie ;)

W ofercie Ministerstwa znajdziecie Państwo (na ten moment ;)) 15 rodzajów mydła, choć prawdą jest, że przez większą część roku do Państwa dyspozycji jest ich 14. Piętnasty jest bowiem specjalnym wyjątkiem, dostępnym wyłącznie sezonowo w okresie zimowym… co czyni go niezmiernie pożądanym w pozostałych miesiącach ;) Mowa o Czerwonym Pieprzu - to cudownie kremowe mydło w kostce, pachnące sosnowym lasem i Świętami, które sprawia, że mimo wizji deszczowej aury i spowitych ciemnością popołudni co roku nie możemy się doczekać listopada! ♥

Pytania i odpowiedzi

Czy mydło w kostce nadaje się do mycia włosów?

Choć w Ministerstwie nieustannie rekomendujemy mydło w kostce jako produkt do mycia rąk i ciała, to odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: owszem - naturalne mydło może być stosowane do mycia włosów. O czym jednak należy pamiętać? Mydło w kostce z założenia jest produktem o zasadowym pH. Dobrze otwiera łuski włosów i dobrze usuwa z nich zanieczyszczenia (świetnie oczyszcza również skalp). Niestety nie domyka łusek włosa i o ile nie sprawia to problemu przy pielęgnacji włosów krótkich czy dreadów, o tyle jeśli jesteście Państwo posiadaczami/posiadaczkami długich włosów, ich otwarte łuski nadadzą uczucie sztywności i spowodują łamanie się struktury włosa. Należy wówczas pamiętać o tym, by co jakiś czas po myciu włosów zastosować tzw. płukankę przygotowaną z jednej łyżki octu winnego lub jabłkowego połączonego ze szklanką letniej wody. Płukanka taka domyka łuski, powodując, że włosy staną się bardziej gładkie i miękkie.

Mam cerę trądzikową - czy mogę wykorzystywać mydło Węgiel do mycia twarzy?

To dość często pojawiające się pytanie :) Węgiel - antybakteryjne mydło w kostce - kusi, aby sprawdzić je w pielęgnacji cery problematycznej. Pozwolimy sobie jednak opowiedzieć o tym nieco szerzej. Mydła (zarówno te w kostce, jak i w płynie) przeznaczone są głównie do mycia dłoni i ciała, ze względu na wyższe, zasadowe pH, które może uwrażliwiać delikatną barierę ochronną skóry twarzy. Skóra twarzy posiada lekko kwaśne pH, dlatego potrzebuje delikatnej pielęgnacji - zalecane są tu produkty o pH niższym od zasadowego. Ponieważ mydło posiada zasadowe pH, podnosi pH skóry twarzy, co może skutkować przesuszeniem, nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia lub też nadprodukcją sebum i wypryskami. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ mamy grono klientów, którzy nie wyobrażają sobie w codziennej pielęgnacji mycia twarzy innym produktem niż mydłem (w tym mydłem węglowym), jednak tutaj zawsze uprzejmie przypominamy o potrzebie użycia toniku lub hydrolatu celem obniżenia poziomu pH skóry do jej prawidłowego poziomu.

Czy mydła Ministerstwa są mydłami glicerynowymi?

Tak! Nasze mydła to najprawdziwsze, naturalne mydła glicerynowe, ponieważ gliceryna w nich zawarta jest w 100% produktem roślinnym, powstającym w czasie produkcji jako efekt uboczny zmydlania olejów i maseł :)

Mydło ziołowe - czy macie takie w ofercie?

Tak, i to nie jedno ;) Pierwszym, o którym od razu myślimy to nasz klasyk - kwadratowe, zawieszone na konopnym sznureczku mydło z suszonymi płatkami rozmarynu, rozmarynowym olejkiem eterycznym i błękitną glinką kambryjską. Kolejne, czekoladowo-miętowe z suszonymi płatkami mięty i olejkiem eterycznym z mięty pieprzowej, z dodatkiem kakao i antybakteryjnego węgla bambusowego, doskonale oczyszczające skórę. Następnie Lawenda z olejkiem eterycznym i suszonymi płatkami lawendy wąskolistnej, wzbogacone łagodzącą kalaminą, zawieszone na konopnym sznurku jest ukłonem w stronę klasycznych mydeł francuskich. Jest też delikatne, naturalne mydło Nagietek z olejowym ekstraktem z kwiatów nagietka lekarskiego, w którym zatopiliśmy dodatkowo jego suszone płatki.

Z całego serca polecamy mydła w kostce całym rodzinom :) Które mydełko wybiorą Państwo dla siebie? :)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel